2008թ.-ին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի հոգեբանության բաժինը: 2010թ.-ին ավարտել է նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան կլինիկական հոգեբանի մասնագիտացմամբ:
2005-2008թթ. «Օրրան» ՀԲԿ-ում աշխատել է երեխաների հետ որպես կամավոր հոգեբան:
09.01.2008-31.05.2008թթ-.ին որպես հոգեբան մասնակցել է «Մուվիմենտո» ծրագրին Նուբարաշենի № 11 դպրոցում:
01.03.2008-01.07.2008թթ.-ին «ԱրԲես» առողջարարական կենտրոնում եղել է կամավոր և մասնակցել աուտիկ երեխաների հետ տարվող աշխատանքներին:
Մասնակցել է մի շարք մասնագիտական սեմինարների և թրենինգների:
2009թ.-ից աշխատում է «ԱՅԳ» հոգեբանական ծառայությունների կենտրոնում որպես մասնագիտական կողմնորոշման մասնագետ:

nina hovhannisyan2 150x150 Инга МукучянПсихолог, психотерапевт
В 2008г. окончила факультет психологии ЕГУ. В 2010г. – магистратуру ЕГУ по специальности клинический психолог. С 2005-2008гг. работала психологом-волонтером в ОБО «Орран».
С 01.09.2008 по 31.05.08 участвовала в программе «Мувименто» в качестве психолога в Нубарашенской ср.школе № 11.
С 01.03.2008 по 01.07.2008 была волонтером в оздоровительном центре «Арбес». Принимала участие во многих проф. семинарах и тренингах.
С 2009г. года работает в Центре психологических услуг «АЙГ» как специалист по профессиональной ориентации.