Հոգեբանի գիտական որակավորում ստացել է Երևանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում: Մինչև 1997թ. զբաղվել է մանկավարժական հոգեբանական գործունեությամբ: 1997թ.-ից զբաղվել է դասախոսական գործունեությամբ Սևանի «Մ.Սեբաստացի» համալսարանում, Սևանի հոգևոր դպրոցներում և Գավառի պետական համալսարանում:
1999թ.-ից աշխատել է Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոցում որպես կլինիկական հոգեբան, 2002թ.-ից` դրա մասնաճյուղը հանդիսացող «Հոգեկան առողջության կենտրոնում»:
Գիտագործնական հետաքրքրությունները վերաբերում են անձի հոգեբանությանը, անձի հոգեկանի սահմանային վիճակներին: Շուրջ մեկ տասնյակ գիտական հոդվածների հեղինակ է:
«ԱՅԳ» հոգեբանական ծառայությունների կենտրոնում իրականացնում է հոգեբանական խորհրդատվություն և թերապիա:

Psychologist, Psychotherapist
Scientific degree of psychologist she got from Yerevan State Pedagogical University after Kh. Abovyan, Marine Avetisyan was awarded the qualification of a psychologist. Up to 1997 she practiced pedagogical psychology. Since 1997 she has worked as a professor of psychology at university of M. Sebastatsi in Sevan, at Sevan Theological Seminary and Gavar State University.
Since 1999 she has worked as a psychologist at the psychiatric clinic of Sevan, and then /2002/ at “Service for Mental Health” (a branch of the same hospital).
Scientific and practical interests are related to self psychology, to border conditions of self mentality.